Kľúčové kroky k aktívnemu dlhému životu so systémom KME
Cesta k aktívnemu dlhému životu je systémová, postupná a pravidelná starostlivosť človeka o svojom zdraví. Implementácia projektu «Aktívna dlhovekosť» znamená vypracovanie a realizáciu osobného programu na monitorovanie, udržiavanie a nápravu zdravie. Na ceste vývoja a propagácie projektu «Aktívne dlhovekosť», systém KME umožňuje pravidelne hodnotiť stav ľudského tela a upravovať rovnováhu všetkých jeho systémov.
Posúdenie stavu funkčných systémov tela.
Ľudské telo je jediný systém (celok), ktorého normálne fungovanie zabezpečujú a podporujú rôzne funkčné systémy (nervový, kardiovaskulárne, tráviaci, imunitný, endokrinný atď.). Systémy orgánov nepracujú izolovane od seba, ale sú zjednotené, aby zabezpečili jedinú životnú činnosť celého organizmu. Ľudské zdravie a dĺžka života závisí na normálnej prevádzke každého z funkčných systémov. Rýchlosť zmien každého z týchto systémov nie je rovnaká a nerovnomerná, u každého človeka je individuálny. Rozlišujú fyziologické starnutie, spôsobené postupným rovnomerným znižovaním s vekom všetkých funkcií tela pri udržiavaní pracovných schopností a všeobecné aktivity po dlhú dobu, a patologické starnutia, ktoré je dôsledkom rôznych patologických stavov tela, ktoré spôsobujú nerovnomernosť procesu starnutia, urýchľujú opotrebenie a samotný proces starnutia. Predčasné starnutie ľudského tela priamo súvisí so zmenou rovnováhy procesov, prebiehajúcich v ňom. КМE umožňuje posúdiť funkčný stav každého z týchto systémov.
-
Posúdenie stavu orgánov a tkanív vo funkčných systémoch.
Každý funkčný systém zahŕňa určité orgány a tkanivá, ktoré určujú jeho prácu. Napríklad časti tráviaceho systému sú črevá, pečeň, žalúdok atď. КМE umožňuje posúdiť stav a činnosť každého z týchto orgánov.
-
Tkanivový metabolizmus.
Každé tkanivo akéhokoľvek orgánu sa skladá zo špecializovaných buniek a medzibunkovej hmoty, v ktorej tieto bunky žijú a fungujú. Táto hmota sa nazýva extracelulárny matrix. Rýchlosť metabolických procesov v orgáne je určená stupňom funkčnej aktivity buniek tohto orgánu a extracelulárneho matrixu.
-
Extracelulárny matrix.
Extracelulárny matrix (ECM) je vysoko špecifické prostredie, ktoré je charakteristické iba pre bunky konkrétneho orgánu. ECM poskytuje bunkám tejto štruktúry výživu cez krvné kapiláry, ktoré prenikajú do matrixu. Tkanivovej metabolity (odpadové produkty metabolizmu) sa vylučujú cez ECM venóznymi a lymfatickými kapilárami. Matrix tiež zaisťuje regulačné interakcie medzi bunkami tejto inštitúcie. Cez ECM sú prenášané regulačné signály, ktoré riadia fungovanie buniek týchto organov. Porucha štruktúry a funkcie matrixu je základom všetkých chorôb a starnutia tela.
-
Stav cievneho systému matrixu.
Cievy v matrixe sú reprezentované arteriálnymi, venóznym a lymfatickými kapilárami. Bunky dostávajú výživu cez arteriálny kapiláry matrixu. Vďaka funkčnosti venózných a lymfatických kapilár sú z matrixu odstránené bunkové metabolity a toxíny. Stav ciev, sa prestupujúcich matrix, sa odráža ako v celkovej funkčnosti ECM, tak aj v funkčnosti všetkých buniek organu.
-
Funkcia výživy ECM (bunková výživa)
Arteriálnej kapiláry v matrixu poskytujú živiny a kyslík pre vitálne funkcie buniek. Porušenie arteriálnej mikrocirkulácie vedie k zníženiu tkanivovej výživy orgánu.
-
Drenážne funkcie ECM.
Drenážnu funkciu matrixu (vylučovanie metabolitov a toxínov) zaisťujú lymfatické a venózne kapiláry. S arteriálnej krvou môžu do matrixu vstupovať nielen živiny pre bunky, ale aj exogénne (vonkajšie) toxíny. A odpadové produkty buniek môžu obsahovať endogénne (vnútorné) toxíny. Väčšina toxínov, endogénnych aj exogénnych, sa hromadí a ukladá v matrix, čo vytvára všeobecnú toxickú záťaž pre konkrétny orgán alebo organizmus ako celok. Porušenie vlastného drenážneho systému tkaniva orgánu vedie k hromadeniu toxínov v ňom, vzniku rizík rozvoja chorôb.
-
Regulačné a komunikačné funkcie ECM.
Prostredníctvom arteriálnych kapilár z krvi do matrixu prenikajú rôzne regulačné molekuly, napríklad - hormóny, enzýmy, imunoglobulíny atď. Zároveň, tkanivové bunky produkujú svoje vlastné regulačné molekuly (cytokíny, rastové faktory, atď.). Stav normálnej štruktúry matrix (tj. normálna morfológie tkaniva), absencia toxínov v matrix, zaisťujú optimálne funkčnú aktivitu regulačných molekúl v tkanive. V systéme KME je možné posúdiť stav všetkých funkcií matixu a opraviť ich.
-
-
Intracelulárny metabolizmus
Určitú funkciu orgánu zabezpečuje úroveň vitálne aktivity jeho buniek.
-
Posúdenie energetickej funkcie bunky.
Energetická funkcie bunky je zabezpečovaná vlastnými "energetickými stanicami" bunky, ktoré sa nazývajú mitochondrie. S vekom a v dôsledku ochorenia počet mitochondrií vnútri každej bunky významne klesá. Narušenie mitochondriálnej funkcie môže viesť nielen k narušeniu všeobecné funkcie bunky, ale aj k jej smrti.
-
Posúdenie stavu intracelulárnej syntézy (syntetické funkcie buniek).
Bunka syntetizuje (produkuje) veľké množstvo rôznych látok, aby zabezpečila funkciu orgánu. Syntetická funkcie bunky závisí ako na jej vlastnú energiu, tak na správne postupnosti jej fungovania. Akákoľvek zmena a doplnenie v intracelulárnej syntéze ovplyvňuje funkciu a štruktúru samotného orgánu, tak aj na kvalitu a množstvo funkčných molekúl, ktoré produkuje.
-
Posúdenie stavu vylučovacej funkcie bunky.
Vnútri bunky sa počas jej funkcia hromadí veľké množstvo «rozbitých» molekúl, ktoré narušujú jej prácu a sú intracelulárnymi toxínmi. Bunky majú mechanizmus odstránenie takých «porúch». Tento proces intracelulárnej drenáže, čistenie, sa nazýva autofagie. Riadenie stavu autofagie je dôležitým kritériom pre udržanie funkčného stavu bunky.
-
Posúdenie ochrannej funkcie bunky.
Práca každej bunky je zameraná na výkon a udržanie funkcie celého orgánu. Príroda poskytuje mechanizmus odstránenie nefunkčných buniek a ich nahradenie novými, funkčnými. V normálne fungujúcom orgánu sú staré a zle fungujúce bunky eliminované apoptotickými mechanizmy. Apoptóza je prirodzený proces na riadené bunkovej smrti, ktorý poskytuje priestor pre mladý bunky. V systéme KМE je možné posúdiť stav intracelulárneho metabolizmu a korigovať aktivitu apoptózy.
-
-
-
Posúdenie stavu nervového systému.
Funkciu autonómneho nervového systému (ANS) v КМE možno hodnotiť na základe rovnováhy sympatického a parasympatického nervového systému. Funkciu centrálneho nervového systému (CNS) možno hodnotiť podľa funkčného stavu nervov a rôznych štruktúr mozgu. КМE umožňuje posúdiť funkčný stav hlavných štruktúr mozgu.
-
Vlastné systémy neurónovej regulácie.
Nervy vnútorných orgánov a štruktúry mozgu sú prepojené prostredníctvom regulačných molekúl (signálov) vo forme neurotransmiterov, neuropeptidov, neuromodulátorov, neurohormónov. Tieto molekuly zaisťujú všetky funkcie tela. КМE umožňuje posúdiť aktivitu neurotransmiterov, neuropeptidov, neuromodulátory, neurohormónov v mechanizmoch funkčné korekcie.
-
-
Posúdenie hormonálnej rovnováhy.
Hormonálna rovnováha ľudského endokrinného systému je určená ako fungovaním samotných endokrinných orgánov a žliaz, tak aj regulačnými molekulami z mozgových štruktúr. Preto sa takáto regulácia často nazýva neurohumorální. Predčasné starnutie ľudského tela priamo súvisí so zmenou rovnováhy hormónov v jeho organizme.
-
Posúdenie imunitného stavu organizmu.
Imunitný systém ľudského organizmu je integračný systém zaisťujúci fungovanie rôznych orgánov a tkanív. Jeho funkcia sa prejavuje v celom organizme. Systém KМE obsahuje rôzne kritériá a ukazovatele pre posúdenie stavu imunitného systému.
-
Zápalové procesy.
Zápalový proces pomáha udržiavať ochrannú funkciu imunitného systému. Dlhodobý zápalový proces sa stáva patologickým. V systéme KME je možné posúdiť závažnosť, hĺbku zápalových procesov a imunitnú odpoveď organizmu.
-
Pomaly prebiehajúce zápalové procesy.
Pomaly prebiehajúce a chronické zápalové procesy znižujú funkčnú aktivitu orgánov a tkanív a sú charakterizované znížením imunitnej odpovede a jej polymorfizmom.
-
-
Posúdenie adaptačných rezerv funkčných systémov a orgánov.
Adaptačné rezervy odrážajú individuálne zdroje ľudského zdravia. Adaptačné rezervy sú schopnosť funkčných systémov tela aktívne a účinne reagovať na zmeny vo vonkajších a vnútorných faktoroch prostredia, aby obnovili normálne funkcie tela, schopnosť organizmu zaistiť svoju životnú činnosť za všetkých podmienok. Systém KME má schopnosť individuálne posúdiť činnosť adaptačných rezerv.
Posúdenie psychologického stavu.
Psychologický stav človeka sa prejavuje nielen v emocionálnej nálade, ale tiež ovplyvňuje zdravie a schopnosť sociálnej adaptácie. KME umožňuje identifikovať súvislosť medzi osobnými psychologickými stavmi človeka a jeho vzťahom k spoločnosti; vplyv na tieto procesy životného prostredia, a ako tieto procesy sa prejaví vo funkčnom stave jeho zdravia.
-
Reakcia na vonkajšie a vnútorné psychologické faktory.
Myšlienky, postoje, návyky človeka určujú vnútorný psychologický stav. Interakcie so spoločnosťou a vlastné reakcie na ňu určujú psycho-emocionálne reakciu človeka na tieto vznikajúce vonkajšie faktory. Medzi vonkajšie faktory patrí: Prírodné faktory - doba denného svetla, teplotný režim okolia a ďalšie geofyzikálne faktory. Sociálne faktory: vzťahy s členmi rodiny, kolegami v prace, priateľmi; životné podmienky, zamestnanie; sociálno- ekonomické a politické, kultúrne, formovanie spoločnosti. Medzi vnútorné faktory patrí: charakterové vlastnosti, osobnostné rysy, nálada, emócie, návyky, myseľ, vôľa, špecifické reakcie nervového systému.
-
Stupeň stresového zaťaženia
Rozpor medzi "požadovaným a skutočným" pri vlastnom hodnotení udalostí a myšlienok vytvára konfliktné situácie a v dôsledku toho aj stres. Medzi faktory, ktoré vytvárajú stresovú záťaž, sú strata kontroly nad situáciou, osobna sebaúcta, neschopnosť dosiahnuť ambiciózne ciele atď. Hĺbka a trvanie týchto stavov určujú stupeň psychického zaťaženia.
-
Indukované psychologické programy
Existujúce vnútorné a vonkajšie psychologické postoje vo vnímanie seba samého v spoločnosti a interakcie s ňou sú "formované" (indukované) psychologické programy. Medzi tieto programy patria napríklad: spánkový program, intelektuálne program, vzdelávací program, programy pre rozvoj kreativity a situačný modelovanie atď.
-
Základné príčiny vzniku depresívnych stavov.
Depresívne stavy ovplyvňujú fyzický stav tela, náladu a psychiku - nejde len o znížený emočný stav človeka, ale aj o zmenené biochemické procesy v ľudskom tele, ktoré môžu poškodiť jeho duševné a fyzické zdravie. Zmeny nálady, napätie, poruchy spánku, apatia sú len niektoré zo známok depresie. Ľudia s depresiou často majú nízku sebaúctu, majú pasívnu životnu pozíciu a prejavujú zvýšenú úzkosť. Príčiny takýchto stavov sú často spojené so zvýšenou emočnéj nestabilitou, náročnými vzťahmi s inými ľudí, finančnými problémami, vynútenými zmenami životného štýlu a všeobecnými stresovými záťažami. Špecialista KME pomáha človeku "rozpoznať" negatívny spôsob myslenia, porozumieť problémy, naučiť sa baviť zo svojich aktivít, zbaviť sa stereotypov správania, stanoviť realistické ciele a úlohy, stanoviť priority v plánoch, byť medzi ľuďmi, zúčastňovať sa verejné alebo iné aktivity, ktoré môžu zdvihnúť náladu.
-
Vytvorené mechanizmy psychologickej obrany.
Vytvorené psychologické obranné mechanizmy možno porovnávať s inými, v zásade podobnými obrannými mechanizmami v ľudskom tele, ako sú imunitné reakcie, reakcie nervového systému, zahrnutie ochrannéj role adaptačných rezerv.
V systéme KME existuje možnosť integrativního posúdenia psychického stavu človeka v uvedených oblastiach a jeho kompenzácie.
Odporúčania pre nápravu zdravia pomocou tradičných metód a zložiek zdravého životného štýlu (ZŽS).
Na udržanie a obnovenie metabolickej rovnováhy v tele sa tradične vykonáva korekcie v nasledujúcich smeroch, ktoré sú určené výberom: potravín, vitamínov, mikro-prvkov, aktivácia vlastných odvodňovacích funkcií tela, svalovej záťaže (k vyváženie potrebných motorických a svalových aktivít).
-
Potraviny a jedla.
Dôležitosť a úloha správneho výberu potravinárskych výrobkov je známym faktom. Individuálny výber potravín významne prispieva k zdravému životnému štýlu a Anti-Aging programom. Potraviny zaisťujú životne dôležité funkcie:
- Zabezpečenie vývoja a nepretržitého fungovania buniek a tkanív (plastová role potravín);
- Poskytnutie energie potrebnej na doplnenie energetickej spotreby tela v pokoji a pri akejkoľvek fyzickej aktivite (energetická role jedla);
- Poskytovanie látok, z ktorých sa tvoria regulátory metabolických procesov: enzýmy, hormóny a ďalšie.
-
Potraviny, ktoré podporujú a aktivujú metabolizmus alebo spomaľujú metabolizmus.
Celkový metabolizmus tela môže byť ovplyvnený ako nadmerne zvýšeným, tak aj nadmerne zníženým metabolizmom. Aktivácia alebo spomalenie metabolických procesov pomocou jedla má individuálny charakter. Výber potravín v KME sa vykoná s prihliadnutím na rade kľúčových zložiek všeobecného metabolického procesu tela. KME umožňuje posúdiť, ktoré látky (bielkoviny, tuky alebo sacharidy) sa v súčasnej dobe najviac podieľajú na metabolizme a stupni ich aktivity.
-
Výber potrebných mikro- a makroprvkov, vitamínov.
Výber nevyhnutných mikro - a makroprvkov významne prispieva k udržaniu metabolickej rovnováhy v tele.
-
Vitamíny
V ľudskom tele je veľa vitamínov ktoré sú syntetizované samostatne. Rovnováha vlastných vitamínov v ľudskom tele je často narušená, čo má vplyv na celý rad metabolických funkcií. Pomocou systému KME je možné analyzovať potrebu vitamínov v tele i tých funkčných procesov, ktoré závisí od nedostatku určitých vitamínov a mikroprvkov.
-
Mikro- a makroprvky
Mikro- a makroprvky sú zdrojom syntézy vlastných vitamínov v tele, podieľajú sa na tvorbe tkanivových štruktúr a tiež v iónovej forme určujú energetickú a metabolickú funkciu všetkých buniek tela. Nerovnováha mikro- makroprvkov môže byť základom metabolických porúch a vzniku patologických stavov.
-
-
Drenáže (vylučovacie funkcie tela), odstraňovanie prebytočných a toxických metabolitov.
V ľudskom tele existujú na rôznych úrovniach jeho organizácia vylučovacie systémy, ktoré zaisťujú udržanie metabolických funkcií. Stupeň aktivity vylučovacích systémov (drenáž) umožňuje udržiavať normálnu hladinu tkanivového a bunkového metabolizmu a oslobodzovať tkanivá od prebytočných metabolitov a toxínov.
-
Odporúčania pre fyzickú aktivitu.
Svalové tkanivo sa zúčastňuje všetkých ľudských pohybov. Podporuje pohyb krvi cievami, potravy - tráviacim traktom, metabolické produkty - močovými cestami, sekrécie žliaz - kanáliky atď. Odporúčania pre zaťaženie svalov v KME zohľadňujú potrebu zvýšiť alebo znížiť funkciu svalov k udržaniu metabolizmu tkanív.
Možnosť korekcie funkčnej rovnováhy fyziologických a psychosomatických procesov v tele pomocou metódy "kompenzačnej korekcii" v systéme KME.
«Kompenzačné korekcia», pomocou systému KМE, ktorá sa používa na obnovenie rovnováhy fyziologických a psychosomatických procesov, je založená na účinku vzťahu medzi aktivitou biofyzikálnych procesov a aktivitou ich elektrického poľa. Kompenzácia v KМE je zameraná na korekciu rovnováhy elektrického poľa procesu, ktorá je prepojená s fyziologickým procesom. Tento typ korekcie nemá negatívny vplyv na fyziologický proces a vzhľadom k svojmu informačnému obsahu a pôsobenie nezavádza do tohto procesu nič cudzieho a poskytuje sa iba úloha "určenia cieľa" pre seba-obnovu normálneho fyziologického procesu. Metóda kompenzačnej korekcii má selektívny charakter lokálneho pôsobenia a možno ju použiť na simultánnu korekciu niekoľkých procesov.